Ale kosmos! Kawa wśród gwiazd

Karol Wójcicki
18.04.2017 13:38
A A A
Ale kosmos! Kawa wśród gwiazd

Ale kosmos! Kawa wśród gwiazd (Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®)

Kawa to najpopularniejszy napój na Ziemi. Od niedawna pija się go również w kosmosie! Bo poranek co 90 minut do czegoś zobowiązuje.

Wyobraźcie sobie taką sytuację: pędzicie nieprzerwanie, na głowie macie setki obowiązków, plan dnia wypełniony co do jednej minuty, a do tego doba trwa tylko 90 minut! Zaraz, zaraz. Ile?!

Dobrze przeczytaliście - 90 minut! Tyle zajmuje Międzynarodowej Stacji Kosmicznej okrążenie naszej planety. Astronauci z międzynarodowej załogi mogą dzięki temu obserwować co 90 minut wschód Słońca. A chyba każdy się zgodzi, że dzień dobrze jest zacząć od kubka kawy. A już z pewnością zgodzą się z tym włoscy astronauci!

To właśnie kosmiczny reprezentant Italii Luca Parmitano zamarzył sobie, że do pełni szczęścia (obok latania w stanie mikrograwitacji i podziwiania kosmicznych widoków - ach, ci Włosi!) brakuje mu tylko filiżanki kawy. Tylko? Filiżanka kawy w kosmosie to wyzwanie co najmniej kosmiczne!


Jak zaparzyć kawę w kosmosie? To nie taka prosta sprawa. Brak siły ciążenia sprawia, że tradycyjne ekspresy nie zdałyby egzaminu. Lewitującej wody i ziaren kawy nie dałoby się połączyć w niezwykły napój. A nawet jeżeli, to nie ma mowy o gorącym napoju w otwartej filiżance. Spece od bezpieczeństwa w NASA łapaliby się za głowę!

Z pomocą przyszła jednak firma Argotec, specjalizująca się w technologiach kosmicznych. Udało jej się stworzyć specjalny kosmiczny ekspres o nazwie ISSpresso. Wzmocniony układ ciśnieniowy nalewa kawę wprost do specjalnego woreczka, z którego pije się ją przez słomkę.

Sam Luca Parmitano kawy w kosmosie się nie doczekał. Ekspres dotarł na pokład ISS wraz z włoską astronautką Samanthą Cristoforetti, która na swoim Twitterze podzieliła się ze światem zdjęciem pierwszej kawy z ekspresu w kosmosie.

karol

Przykład

Zobacz także