Moc kawowych
faktów

Dzięki kawo!

Karol Wójcicki
06.12.2017 16:23
A A A
Mała czarna niesie ze sobą dużo nieoczekiwanych korzyści!

Mała czarna niesie ze sobą dużo nieoczekiwanych korzyści! (Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®)

Ile razy słyszeliście, że kawa to samo zło? Dziś dla odmiany usłyszycie o samych plusach płynących z picia kawy. Mała czarna niesie ze sobą dużo nieoczekiwanych korzyści!

Tak już mamy - gdy dostrzegamy wady, krzyczymy o nich tak, żeby usłyszało jak najwięcej osób. Do zalet szybko przywykamy, o pozytywach rzadko kto mówi. A szkoda, bo to sprawia, że przez lata kawa doczekała się wielu negatywnych opinii, gdy jednocześnie pomijano wiele pozytywnych aspektów jej picia. Jakich? Oj, trochę tego jest!

Zawarta w kawie kofeina jest jednym ze składników wielu suplementów diety na odchudzanie. To dlatego, że jest to jedna z nielicznych naturalnie występujących substancji o działaniu odchudzającym. Jeśli regularnie pijecie kawę, możecie liczyć na zwiększone o 20% tempo przemiany energii i szybsze spalanie tłuszczu. Nie ma się jednak co oszukiwać - "ulepszanie" smaku kawy łyżką cukru, słodkim syropem lub - o zgrozo - bitą śmietaną, w niczym ci nie pomoże. Może dać za to z goła odmienny efekt.

W odchudzaniu z pewnością pomoże regularny wysiłek fizyczny. Ruch to zdrowie, choć następnego dnia może trochę boleć. Bolesne zakwasy potrafią być prawdziwą uciążliwością. Okazuje się, że i tutaj kawa może nam pomóc. Wskazali to w swojej pracy naukowcy z Uniwersytetu w Georgii którzy zauważyli, że picie 2-3 filiżanek kawy dziennie może aż o 50% zredukować ból mięśni po wytężonym wysiłku. Uzyskany efekt ma być lepszy od stosowanych popularnych leków przeciwbólowych. 

Mała czarna niesie ze sobą dużo nieoczekiwanych korzyści!
Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Nie od dziś wiadomo też, że ruch to jeden z najlepszych sposobów na wytworzenie endorfin - hormonów szczęścia. Picie kawy powoduje dodatkowo wzrost produkcji serotoniny i dopaminy w naszym organizmie na co wskazują w swoich badaniach naukowcy z Harvard School of Public Health.. Nasze samopoczucie poprawi się jeszcze bardziej. Nie trzeba być naukowcem aby wiedzieć, że kubek ulubionej kawy nas uszczęśliwia.

Pewnych rzeczy jednak na pierwszy rzut oka nie widać, pewnie dlatego o nich czasem zapominamy. Ziarna kawy są pełne prozdrowotnych substancji. The Journal of Nutrition donosi, że kubek kawy to solidna porcja witamin B2, B3 i B5 oraz składników mineralnych takich jak mangan, potas czy magnez.

Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne niedawno opublikowało wyniki badań z których wynika, że u osób pijących kawę ryzyko wcześniejszej śmierci jest niższe średnio o 10%. Niższe jest też prawdopodobieństwo zapadnięcia na chorobę Parkinsona (nawet o 60%), oraz szansa na wystąpienie nowotworu wątrobym, jelita grubego, piersi, prostaty oraz niektórych form nowotworów skóry. To zasługa polifenoli i antyoksydantów które niwelują stany zapalne w naszym organizmie.

Mała czarna niesie ze sobą dużo nieoczekiwanych korzyści!
Fot. NESCAFÉ® Dolce Gusto®

Na łamach "Journal of Alzheimer's Disease" opublikowano wyniki badań które wskazują, że picie 3 filiżanek kawy przez starsze osoby które zaczynają mieć problemy z zapamiętywaniem, opóźnia pojawienie się objawów choroby Alzheimera aż o 4 lata.

Zawarte w kawie polifenole chronią komórki skóry i przyspieszają ich regeneracje. Choć kawa zapewni nam dodatkową ochronę przed promieniowaniem słonecznym, to nic nie zastąpi kremu z filtrem i kapelusza.

Kofeina może również działać jak afrodyzjak na co wskazują naukowcy z Southwestern University. Pozytywnie wpływa na nasz mózg, wywołując u nas większą ochotę na seks. Wpływa ona nie tylko na serce w przenośni, ale też dosłownie. 2-3 filiżanki kawy dzienni poprawiają krążenie co zmniejsza zaburzenia erekcji u mężczyzn. Przyszłych ojców z pewnością ucieszy fakt, że kofeina zwiększa ruchliwość plemników co zdecydowanie ułatwia poczęcie dziecka.

Na koniec wystarczy wspomnieć, że czasem nie trzeba pić kawy aby odczuć jej pozytywne aspekty. Już sam jej zapach działa terapeutyczne, zwłaszcza w poniedziałkowy poranek. Niektórzy z nas zanim wezmą łyk kawy, zaciągają się jej zapachem co pozwala zredukować stres.

karol

Przykład